Dostęp do informacji to kluczowa potrzeba mieszkańców i podmiotów zarządzających infrastrukturą miejską w XXI wieku. Stąd coraz częściej mówi się o Internecie rzeczy (IoT) jako rozwiązaniu wspierającym ekonomizacje zasobów naturalnych, monitoring sprawności urządzeń i jakości warunków np. atmosferycznych, oświetleniowych, parkingowych.
Dziś urzędy gmin, miast i przedsiębiorstwa wodociągowe szukają narzędzi na spójne opomiarowanie liczników wody, sterowanie oświetleniem ulicznym, monitorowanie jakości powietrza, organizacji dostępności miejsc parkingowych i wielu innych obszarów.
„Dzięki technologii Internetu Rzeczy (IoT) i rozwojowi technologii informacyjno-komunikacyjnych nasze miasta mają szansę stać się bardziej przyjazne mieszkańcom, lepiej zorganizowane i efektywniej wykorzystujące dostępne zasoby. Potwierdza to najnowszy raport Ministerstwa Cyfryzacji „IoT w polskiej gospodarce”.”
Niejednokrotnie blokadą do wdrożenia zaawansowanych technologii dla dużych przedsiębiorstw jest posiadanie różnego typu wodomierzy, różnych systemów zdalnego odczytu, zróżnicowanych obszarów działalności (woda, ciepło, oświetlenie uliczne, itp.).
Odpowiedzią na te potrzeby jest stworzenie uniwersalnego modułu kompatybilnego z wodomierzami czołowych, światowych producentów w tym BAYLAN, DIEHL METERING, ELSTER, ITRON, SENUS (XYLEM), oraz komunikujących w standardzie, który pozwoli łączyć w jednej technologii zróżnicowane obszary działalności gminy czy przedsiębiorstwa.
Systemy Smart City IoT
Systemy AIUT pozwalają przedsiębiorstwom i samorządom urzeczywistniać wizję Inteligentnych Miast. Poznaj najnowsze możliwości i rozwiązania.
APULSE-W to nakładka radiowa instalowana na wodomierzach różnego typu (Baylan, Itron, Sensus, Diehl, Elster). Rejestruje profile konsumpcji, a także próby sabotażu i przyłożenia pola magnetycznego. Dane z nakładek wysyłane są lokalnie do urządzenia odczytowego, koncentratora danych GSM bądź za pośrednictwem technologii IoT (Sigfox, LoRa).
Główne zalety:
- Łączność IoT/Bezprzewodowa komunikacja SRD
- Jeden system radiowy do obsługi wodomierzy różnych producentów
- Montaż bezpośrednio na wodomierzu
- Jedno lub dwukierunkowa transmisja radiowa
- Szczelna, solidna obudowa (IP68)
- Detekcja zewnętrznego pola magnetycznego, prób ingerencji oraz przepływu wstecznego
- Konfiguracja i odczyt z wykorzystaniem głowicy bluetooth i aplikacji na smartphone
- Długi czas pracy na baterii (10 lat)
OKO 5xx5 to koncentrator/rejestrator danych przeznaczony do zbierania danych z dowolnych urządzeń IoT. Jego elastyczna konstrukcja umożliwia pracę w wielu konfiguracjach. OKO 5xx5 obsługuje liczne protokoły komunikacyjne, od LoRa, Sigfox i NB IoT, poprzez 2G, 3G do LTE Cat.M i LTE 4G.
W zależności od konfiguracji OKO 5xx5 może być wyposażone w różne interfejsy komunikacyjne, takie jak radio 869/169/433 MHz, Bluetooth Low Energy, RS232 / RS485 i wiele innych.
SIMAX to webowa aplikacja przeznaczona do wizualizacji danych pomiarowych i diagnostycznych, która może być wdrożona u klienta stacjonarnie lub współdzielona w chmurze.
Zarządzaj wygodnie
Za pośrednictwem aplikacji Twoje przedsiębiorstwo otrzyma indywidualnie wydzielony dostęp i obszar danych do analiz. Narzędzie umożliwia pracę w kontekście wybranego dystrybutora i udostępnia użytkownikowi mechanizmy zarządzania, w tym:
- tworzenie nowych lokalizacji,
- modyfikacja lokalizacji,
- rejestrowanie urządzeń w systemie.
Poznaj zalety i możliwości
- Prezentacja bieżących i archiwalnych pomiarów
- Wizualizacja danych odczytowych, diagnostycznych i konfiguracyjnych na wykresach i w tabelach
- Planowanie, wsparcie i podgląd procesów realizowanych na obiekcie
- Alarmy i zarządzanie konfiguracją
- Zarządzanie infrastrukturą obiektową
- Ciągła analiza danych i uzyskiwanie informacji niezbędnych do podjęcia optymalnych decyzji biznesowych
- Możliwość eksportu danych do najpopularniejszych formatów plikowych
- Generowanie raportów, w tym raportów billingowych
- Możliwość udostępnienia danych klientowi końcowemu
SITA to wygodna aplikacja mobilna wspierająca pracę instalatorów i inkasentów. Realizuj instalacje, konfiguruj urządzenia, odczytuj dane z liczników w systemie walk-by – wszystko z poziomu smartfona lub tabletu.
Zarządzaj wygodnie
SITA to aplikacja przeznaczona dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android i iOS, wspierająca procedury obiektowe. Umożliwia instalację i konfigurację różnych modeli rejestratorów IMR lub urządzeń stowarzyszonych, a także odczyt danych w systemie obchodzonym z rejestratorów zainstalowanych w lokalizacji. Dane i informacje zebrane podczas wykonywania procedur przesyłane są bezpośrednio do serwera akwizycyjnego, gdzie są przetwarzane i prezentowane w dedykowanych aplikacjach.
W systemie obchodzonym odczyty pobierane są drogą radiową automatycznie. Postęp odczytu w aplikacji SITA wizualizowany jest na mapie oraz w zestawieniu tabelarycznym. Wyświetlona jest również aktualna pozycja inkasenta w terenie oraz lokalizacje, z których odczytu nie udało się jeszcze uzyskać. Zebrane dane przesyłane są do serwera akwizycyjnego za pośrednictwem Internetu
Poznaj zalety i możliwości
- Zdalny odczyt danych z urządzeń IoT
- Intuicyjna instalacja, demontaż i konfiguracja urządzeń telemetrycznych w lokalizacji odbiorczej klienta
- Wygodna i przystępna forma: przyjazny dla użytkownika interfejs aplikacji pozwala na płynność operacji
- Bezpieczeństwo: dostęp do poszczególnych funkcjonalności aplikacji jest chroniony przez system uprawnień i haseł
- Do pracy on-line i off-line
Zyskaj pełną kontrolę nad miejską siecią wodociągową i ciepłowniczą. Poznaj inteligentne rozwiązania pozwalające na zdalne, dzienne odczyty stanu liczników i efektywne zarządzanie infrastrukturą w oparciu o zaawansowaną analizę danych.
Poznaj jedną z najnowocześniejszych inteligentnych platform do zarządzania siecią wodociągową na rynku. Rozwiązanie firmy AIUT zapewnia zdalny, automatyczny i bezpieczny dostęp do danych z wodomierzy, bez konieczności wizyt na posesjach. Oferuje też nowe standardy bezpieczeństwa.
System, który uszczelni Twoją sieć
Zapewniamy wygodny i bezpieczny dostęp do danych z każdego licznika działającego w ramach sieci wodociągowej. Rozwiązanie pozwala na codzienną kontrolę faktycznego zużycia wody, szybkie wykrywanie wycieków i przewidywanie awarii. System alarmuje też o bezprawnej ingerencji w licznik.
Oszczędzaj czas i optymalizuj działania
Zdalne, automatyczne odczyty stanów liczników pozwolą oszczędzać czas poświęcany na ręczne odczyty inkasenckie na posesjach oraz uniknąć ewentualnych błędów w tym zakresie. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie zarówno dla przedsiębiorstwa wodociągowego, jak i odbiorców.
Zapobieganie awaryjności
System AIUT zapewnia monitorowanie stanu infrastruktury wodociągowej praktycznie w czasie rzeczywistym. Wpływa to na redukcję kosztów amortyzacyjnych sieci – poprzez dostosowanie ciśnienia w rurociągu. Ponadto daje możliwość przewidywania awarii i przeciwdziałania im.
Automatyczne odczyty
System działa jako rozwiązanie stacjonarne, gdzie dane z liczników odbierane są automatycznie – codziennie, z określoną częstotliwością.
Swobodna integracja z systemami zewnętrznymi
W skład systemu wchodzą: nakładka radiowa APULSE-W – pracująca samodzielnie w technologii IoT (LPWAN) lub w konfiguracji z koncentratorem OKO 55×5 oraz aplikacja IMR do przechowywania, analizy i wizualizacji danych odczytowych. Dzięki otwartej architekturze dane zgromadzone w aplikacji mogą być przekazywane do systemów bilingowych, SCADA, GIS oraz ERP.
Korzyści dla odbiorców
System pozwala na codzienny zdalny i automatyczny odczyt dowolnego wodomierza, z dokładnością do dnia i godziny, a także bezobsługowe wystawienie faktury rozliczeniowej. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie biznesowe, zarówno dla przedsiębiorstwa dostarczającego wodę, jak i jego klientów.
Niezależność od infrastruktury
Moduły AIUT są kompatybilne z szeroką gamą wodomierzy wiodących dostawców i gotowe do instalacji na pracujących lub nowych wodomierzach. Oznacza to brak dodatkowych kosztów związanych z nieplanowaną wymianą istniejącej infrastruktury w ramach danej sieci wodociągowej.
Bezpieczeństwo w standardzie
Rozwiązania wdrożone od lat u klientów w Polsce i na świecie. Produkowane przez AIUT urządzenia są atestowane i spełniają najwyższe normy w zakresie bezpieczeństwa.
Zalety systemu:
- bieżący monitoring sieci
- zdalne i automatyczne odczyty
- możliwa elektroniczna obsługa klienta
- ograniczenie awaryjności sieci
- detekcja wycieków
- wykrycie prób ingerencji w licznik
- współpraca z wodomierzami wiodących producentów
- skuteczny odczyt w studniach wodomierzowych
- możliwość odczytu stacjonarnego lub/i obchodzonego/objazdowego
- prosta integracja z systemem bilingowym
Case study firmy AIUT
Największe wdrożenie inteligentnej platformy IoT do zdalnego odczytu i monitoringu pracy wodomierzy w technologii LoRa w Polsce
Korzyści biznesowe:
- Zdalna, automatyczna akwizycja danych
- Eliminacja nieefektywnych odczytów inkasenckich
- Stała, godzinowa kontrola zużycia
- Zwiększona wydajność działania spółki
- Redukcja strat i kosztów operacyjnych
- Znaczące ograniczenie strat wody
- Szybkie wykrywanie wycieku
- Efektywne planowanie zakupu wody
- Ograniczenie awaryjności sieci
- Alerty o bezprawnej ingerencji w licznik
- Optymalizacja zarządzania ciśnieniem w sieci
- Bezpieczeństwo danych
- Wygodna elektroniczna obsługa klienta (e-BOK)
- Automatyzacja procesów fakturowania i płatności
Wyzwanie
Wdrożenie ekosystemu opartego na komunikacji bezprzewodowej, który pozwoli na automatyczny, zdalny odczyt bieżącego stanu wszystkich wodomierzy należących do sieci Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich (dzienne, godzinowe wskazania), zapewni monitoring stanu infrastruktury wodociągowej w czasie rzeczywistym, zautomatyzuje procesy zarządcze i umożliwi elektroniczną obsługę klientów indywidualnych i biznesowych oraz e-rozliczenia.
Rozwiązanie AIUT: Wdrożenie inteligentnej platformy AIUT Smart City IoT z systemem do zdalnego odczytu i monitoringu pracy wodomierzy oraz zarządzania miejską siecią wodociągową.
AIUT Smart City IoT (Internet of Things) to pierwsza w Polsce inteligentna platforma wdrożona na szeroką, miejską skalę, zapewniająca m.in. zdalne, automatyczne odczyty bieżącego stanu wodomierzy w oparciu o bezprzewodową, niskokosztową technologię transmisji LoRa.
Realizacja została przeprowadzona w modelu pod klucz. Wdrożone urządzenia i systemy AIUT odpowiadają za zdalny, bezprzewodowy monitoring blisko 6500 wodomierzy piekarskiej spółki, zapewniając dzienne, godzinowe odczyty i monitoring stanu infrastruktury praktycznie w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie firmy AIUT pozwala m.in. na szybkie wykrywanie wycieków i przewidywanie awarii, system alarmuje też o bezprawnej ingerencji w licznik. W ramach wdrożenia firma AIUT służyła również kompleksowym wsparciem przy budowie miejskiej, energooszczędnej sieci komunikacyjnej radiowej LoRa.
ARANGE 6070 to urządzenie nadawczo-odbiorcze przeznaczone do realizacji dwukierunkowej komunikacji radiowej z urządzeniami IoT zainstalowanymi w lokalizacjach. ARANGE 6070 komunikuje się po Bluetooth i przekazuje zebrane dane do urządzenia mobilnego z zainstalowaną dedykowaną aplikacją.
Główne zalety:
- Czas działania na jednym ładowaniu – do 8 godzin
- Częstotliwość radiowa wybierana sprzętowo – 169MHz, 433 MHz, 867-869 MHz, 915 MHz
ALZ 10F5 to moduł przeznaczony do zdalnego sterowania oświetleniem ulicznym. Zaprojektowany do bezpośredniego montażu na lampach różnych firm wyposażonych w 4-pinowe złącze ZHAGA oraz zasilacz posiadający interfejs komunikacyjny SR lub DALI.
Główne zalety:
- Łączność IoT/Bezprzewodowa komunikacja SRD
- Jedno- lub dwukierunkowa transmisja radiowa
- Montaż bezpośrednio na obudowie lamp różnych firm
- Odporne na działanie warunków zewnętrznych
- Lokalizacja w terenie (GPS)
- Konfigurowalne profile świecenia
Instalacja inteligentnego systemu oświetlenia ulicznego to nowoczesne rozwiązanie przynoszące miastu korzyści ekologiczne i ekonomiczne. To także inwestycja szybkiego zwrotu.
Inteligentne systemy oświetlenia przyszłością miast
System Zdalnego Sterowania Oświetleniem Ulicznym opracowany przez inżynierów AIUT, to jedno z najbardziej zaawansowanych na rynku rozwiązań dedykowanych temu segmentowi. Nasz system pozwala na istotną poprawę procesów związanych z oświetleniem miejskim, przynosząc w krótkim czasie deklarowane oszczędności.
Oszczędność i optymalizacja
Realizacja projektów w obszarze zdalnego sterowania oświetleniem ulicznym wpisuje się w realizowaną przez miasta na całym świecie ideę Smart City. To odpowiedź na chęć działania samorządów zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju, a także obniżenia ponoszonych, niepotrzebnych kosztów.
Zdalne sterowanie miejską siecią oświetleniową
Sterownik ALZ 10F5 zamontowany na lampie umożliwia monitorowanie i sterowanie natężeniem światła oraz programowanie czasu załączenia czy intensywności pracy dla wybranych przedziałów czasowych. Wpływa to bezpośrednio na ograniczenie zużycia energii i pozwala obniżyć koszty eksploatacji. Informacje dotyczące zużycia energii i stanu lampy przekazywane są do serwera za pośrednictwem sieci IoT (LoRa).
Oferujemy również wygodną dla użytkownika i łatwą w obsłudze lokalną komunikację radiową ze sterownikiem, gdzie dane przekazywane są do ARANGE 6070, który komunikuje się poprzez Bluetooth z telefonem wyposażonym w system Android.
Zastosowana łączność radiowa pozwala na szybką i sprawną komunikację oraz eliminuje potrzebę każdorazowego nawiązywania połączenia BT z poszczególnymi sterownikami zainstalowanymi na lampach.
Zalety systemu:
- optymalne zarządzanie oświetleniem ulicznym
- znacząca redukcja kosztów zużycia energii
- szybki zwrot inwestycji
- oświetlenie dostosowane do potrzeb mieszkańców
- jedno- lub dwukierunkowa transmisja radiowa
- łączność IoT/bezprzewodowa komunikacja SRD
- łatwy montaż bezpośrednio na obudowie lamp różnych firm